CHCI DAROVAT

Aukční lahve pro Paraple 2018

Již sedmý ročník charitativní dražby designových lahví Pilsner Urquell pro Centrum Paraple vynesl celkem 2 759 988 korun a překonal tak minulý ročník o 1 076 843 Kč. Nejdražší originální láhev podle návrhu Václava Mlynáře a Jakuba Pollága ze studia deFORM vynesla neuvěřitelých 700 000 korun.

Dražbou uměleckých pivních lahví pomáhá Pilsner Urquell před Vánoci už tradičně Centru Paraple. Letos se v aukci, která proběhla na serveru iDnes.cz, vydražilo deset unikátních lahví, které jsou inspirované 100. výročním založení samostatného Československa. Lahve získali dražitelé, kteří nabídli nejvyšší cenu. Hodnota nejdražší aukční lahve letos dosáhla absolutního rekordu 700 000 korun, téměř trojnásobku oproti minulému roku.

Celý výtěžek dražby poputuje na konto Centra Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich rodinám. „Mám radost, že o sedmou dobročinnou aukci krásných a originálních pivních lahví Pilsner Urquell měli dražitelé tak velký zájem, že letos vydražená částka přesáhla loňskou o víc než milion korun. Každý rok je výtěžek dražby pro Centrum Paraple významnou pomocí. Finanční prostředky z letošní aukce použije Centrum Paraple na provoz budovy a potřebné opravy a údržbu, na nákup sportovních a rehabilitačních pomůcek a na mzdové náklady zdravotních sester, které se starají o klienty při jejich pobytu v Centru Paraple. Přátelům z Plzně i dražitelům moc děkujeme za podporu a těšíme se na další úspěšné roky!“ hodnotí výsledek Zdeněk Svěrák, zakladatel Centra Paraple.

Návrhu designu lahve se letos ujali symbolicky Čech a Slovák – Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deFORM, umělečtí ředitelé renomované sklárny Bomma. Cílem bylo vytvořit lahev, která by svým uměleckým provedením oslavovala 100 let republiky. Vznikla série unikátních pivních lahví, z nichž každá je jedinečná a odkazuje na důležité milníky v našich dějinách. Motivy na lahvích připomínají třeba založení Československa v roce 1918, konec druhé světové války, vznik Charty 77 nebo Sametovou revoluci. Po obvodu každé z lahví je vybroušeno sto faset jako symbol výročí sta let, a do křišťálové zátky je vtisknuta československá trikolora. K dekoraci ručně foukané křišťálové lahve autoři využili výjimečný brus sklárny Bomma.