CHCI DAROVAT

Aukční lahve pro Paraple 2021

Jubilejní desátý ročník předvánoční dražby uměleckých pivních lahví Pilsner Urquell přinesl Centru Paraple neuvěřitelných 2 064 179 korun. A protože doba není jednoduchá, rozhodl se Pilsner Urquell navýšit výtěžek z aukce o 760 000 korun z prodeje vánočních jednolitrových lahví. Šek z rukou sládka Václava Berky převzali za Centrum Paraple ředitel David Lukeš a podporovatelka, herečka a zpěvačka Bára Poláková.

Tématem jubilejní dražby byly úspěšné a inspirativní ženy. Limitovaná edice lahví vznikla v české sklárně Janštejn podle návrhu přední české designérky Lucie Koldové, jejíž dílo obdivují lidé nejen u nás. „Těší mě, že jsem se mohla podílet na projektu, který spojuje dobročinnost a dvě tradiční česká řemesla – pivovarnictví a sklářství. Moje radost je o to větší, že si mě Pilsner Urguell vybral pro ročník, který oslavuje ženy,” říká Lucie Koldová jedna z nejvýznamnějších českých designérek současnosti.

Letošní návrh speciálních lahví je podle Lucie Koldové založen na ženské tajemnosti. Každá lahev je jedinečná, stejně jako jsou jedinečné ambasadorky projektu. Jsou mezi nimi ženy známé z televizích obrazovek i filmového plátna – herečka Magda Vašáryová, zpěvačka Barbora Poláková, herečka a moderátorku Tereza Kostková a dokumentaristka Helena Třeštíková. Český sport proslavila oštěpařka Bára Špotáková a v akademickém světě jsou osobnostmi zase rektorka Masarykovy univerzity Danuše Nerudová a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Inspirací pro ostatní jsou i farářka Martina Viktorie Kopecká, výčepní Martina Navrátilová a ilustrátorka Eliška Podzimková.

Lahve vznikaly v uplynulých týdnech v české sklárně Janštejn, známé ve světě svou rukodělnou výrobou uměleckých objektů a osvětlovacích těles z recyklovaného skla.„Sklo a pivo vždy patřily k sobě – vychlazené a načepované pivo vždy patřilo do krásné sklenice. Jsme rádi, že nás Pilsner Urquell oslovil pro svůj charitativní projekt, který spojuje to nejlepší, co v zemi máme – sklo, pivo a ženy,” říká Jan Rabell, majitel Sklárny Janštejn.

„Plzeňský Prazdroj uspořádal už desátou aukci krásných pivních lahví. Tentokrát jsou to lahve sličné. Navrhla je Lucie Koldová a každý z návrhů představuje jednu z pozoruhodných českých žen. Výtěžek stejně jako v předchozích letech získává Centrum Paraple na svou pomoc vozíčkářům. Od Plzeňského Prazdroje a dražitelů už dávno nejde jen o dobročinnost, ale spíš o věrnost a přátelství, kterého si vážíme.  Výsledek letošní aukce předčil mé očekávání. Mám radost nejen z potřebných peněz, ale i z velké lidské solidarity“ uvedl Zdeněk Svěrák, prezident Centra Paraple.